Bezpieczna łazienka – jak o to zadbać?

krzesło pod prysznic

Bezpieczna łazienka dla seniora i osoby niepełnosprawnej ruchowo powinna być także komfortowym i estetycznym wnętrzem. Tylko w takim miejscu można się zrelaksować i czuć się po prostu dobrze.

Krzesło pod prysznic i inne udogodnienia

Strefa prysznicowa i kąpielowa to dwa ważne miejsca w łazience. Nie tylko osoby chore starsze, ale wszyscy użytkownicy prysznica czy wanny powinni czuć się bezpiecznie podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych. Krzesło pod prysznic okazuje się meblem łazienkowym niezbędnym dla osób starszych i tych, które mają dysfunkcję ruchu. Czasami także i zdrowe osoby, które są w pełni sił, decydują się na zakup takiego praktycznego dodatku pod prysznic.

Dobrej jakości krzesło pod prysznic musi mieć dobrze wyprofilowane, ergonomiczne siedzisko z otworami do odpływu wody. Na aluminiowych nóżkach znajdują się gumowane nakładki, które zabezpieczają przed ślizganiem się krzesła po mokrej posadzce. Krzesło pod prysznic ma również wygodne oparcie dla pleców. Dzięki niemu nawet niepełnosprawna osoba może spędzić dłuższą chwilę pod prysznicem.

Trochę tańszą i ciekawszą dla wielu osób. Alternatywą jest taboret prysznicowy. Charakteryzuje się mniejszą wagę, gabarytami i jest przez to mobilny. Można go składać, przenosić oraz używać jako podnośna do wanny. Sprawdza się też w wannie podczas kąpieli. Taborety można przytwierdzać do ścianki kabiny, dzięki czemu są bardziej praktyczne. Oczywiście możliwe jest to tylko w większych kabinach prysznicowych, o czym należy pamiętać przed zakupem.

Poręcze dla niepełnosprawnych w łazience

Osoby starsze i niepełnosprawne są narażone na ryzyko upadku czy poślizgnięcia się na mokrej posadzce łazienkowej. Dlatego też prostym i bezpiecznym rozwiązaniem jest montaż uchwytów i poręczy, które odciążają ciężar ciała i umożliwiają swobodniejsze poruszanie się po łazience. Gdzie je montować? Najczęściej znajdziemy je przy drzwiach od strony wewnętrznej, przy sedesie, umywalce oraz w strefie kąpielowej. Przed montażem koniecznie trzeba się zorientować co do wytycznych, jakie powinny być zachowane, tj. parametry dotyczące wysokości czy szerokości.

Warto też szczegółowo prześledzić ofertę sklepową, w której znajduje się zawsze wiele ciekawych rozwiązań na praktyczne poręcze do łazienki i nie tylko. Mogą przybierać różne kształty – proste, pionowe, poziome, w kształcie litery i inne. Wybór odpowiednich rozwiązań da pewność, że późniejsza eksploatacja nie będzie przynosiła żadnych problemów eksploatacyjnych.

Armatur łazienkowa i inne sprzęty

Umywalka, sedes, szafki, półki i wyłączniki światła powinny znajdować się na odpowiedniej wysokości. Tak samo lustro trzeba zamontować niżej nad posadzką. Warto korzystać takich dodatków jak podnóżki służące do wchodzenia do wanny czy nakładki na sedes. Korzystanie z deski klozetowej dzięki nakładce jest niezwykle łatwe, nawet bezpośrednio z wózka. Należy też pamiętać o bardzo ważnej kwestii. Drzwi wejściowe do łazienki muszą być odpowiednio szerokie, a wolna przestrzeń powinna zajmować w okręgu 150 cm.

Bezpieczna i komfortowa łazienka to idealne miejsce także do odpoczynku. Relaksacji sprzyja również wystrój, czyli umieszczenie oryginalnych lamp z ciepłym światłem, np. kinkietów i dekoru. W większej łazience można ustawić donice z kwiatami. Świece zapachowe, kadzidełka i stylowe dekoracje ścienne to także świetny pomysł na zaaranżowanie przytulnej łazienki.