Choroby związane z niewłaściwą higieną jamy ustnej

Dbanie o właściwy stan zębów i dziąseł to bardzo ważny element ogólnej troski o zdrowie. Chociaż wielu osobom dbanie o zęby to kojarzy się głównie z kwestią estetyki – pięknym i szerokim uśmiechem, na który możemy sobie pozwolić dzięki równym i białym zębom, to jednak zdrowe zęby to coś zdecydowanie więcej. Bardzo poważnym zagrożeniem dla zdrowia jest próchnica. Próchnica to bakterie. Bakterie, które wskutek braku odpowiedniej higieny jamy ustnej, namnażają się na zębach powodując ich ubytki. Ale mało kto myśli o tym, że bakterie te z jamy ustnej przedostają się dalej w głąb organizmu – osadzają się na gardle, krtani i powodują choroby dolnych dróg oddechowych. Bakterie te mogą spowodować ogólny spadek odporności i jeśli dostaną się do krwioobiegu, mogą doprowadzić do choroby nerek, mięśnia sercowego i nawet do sepsy. Inne poważne zagrożenie związane z próchnicą to ropień. Ropień około szczękowy wiąże się z koniecznością chirurgicznego usuwania ropy poprzez nacinanie tkanek i czyszczenie ich, a nieleczony może spowodować tak ciężkie choroby jak zapalenie opon mózgowych czy zapalenie naczyń mózgowych.

Inne choroby związane z dbaniem o higienę jamy ustnej to choroby dziąseł i przyzębia. Powodują je te same bakterie. Stan zapalny dziąseł uszkadza te tkanki i sprawia, że bakterie dostają się w głąb organizmu. Badania naukowe potwierdzają, iż bakterie, które w ten sposób dostają się do naszego ciała, wpływają na pojawienie się takiej choroby jak miażdżyca, czy cukrzyca. Choroby przyzębia mogą również osłabiać pracę nerek i powodować ich niewydolność.

Nie bagatelizuj więc konieczności dbania o odpowiedni stan zębów i dziąseł. Dbaj regularnie o higienę jamy ustnej, pamiętaj o dokonywaniu przeglądu zębów w gabinecie dentystycznym przynajmniej dwa razy w roku. W razie niepokojących objawów nie odkładaj wizyty u stomatologa na nieokreśloną przyszłość. To wszystko może sprawić, że unikniesz wielu poważnych chorób.