Co to jest stres i jak z nim walczyć?

Żyjemy w czasach trudnych, wymagających dla nas i niestety wymagających coraz więcej od nas. Ile razy, myślisz sobie, ze stres cię wykończy, twój żołądek ściska się na supeł, a ręce zaczynają drgać.

Dr Stress

Pojęcie stresu wprowadził do psychologii Hans Hugon Selye, który poświęcił ponad pół wieku na badanie tego zjawiska. Jako pierwszy stworzył teorię, z której wynikało, że stres jest źródłem wielu chorób somatycznych. Za swoje badania był dziesięciokrotnie nominowany do nagrody Nobla, której niestety nigdy nie otrzymał. Zyskał za to przydomek dr stress. Określił w prosty sposób, czym jest to zjawisko, związane z prostą reakcją umysłu na zewnętrzny bodziec, który wymaga z naszej strony podjęcia określonego działania czy wszczęcia akcji. Zdenerwowanie to nasza reakcja na ten bodziec, od nas samych zależy więc rodzaj tej reakcji. W pewnym sensie stres może być zjawiskiem pozytywnym: mobilizuje nas, skłania do podjęcia działań, pobudza nasz mózg do działania. Nadmierny i nagły, niestety bardzo nam szkodzi.

Poznaj wroga

W pierwszej kolejności, powinniśmy zdefiniować, co tak naprawdę nas nadmiernie stresuje. Musimy sami wypisać wszystkie źródła naszego stresu. Mogą one przecież być różne, tak jak i my jesteśmy różni. Niektórych stresuje publiczna wypowiedź, innych wzięcie odpowiedzialności za jakieś działania, jeszcze inni stresują się już na etapie wychodzenia z domu. Denerwują nas często przykre sytuacje czy niektóre osoby w naszym otoczeniu.

Walcz

Niektóre z denerwujących sytuacji możesz po prostu wyeliminować. Jeśli denerwuje cię ekspedientka w sklepie, po prostu zmień sklep. Jeśli stresuje cię, że za mało zarabiasz, zmień pracę. Gorzej, jeśli stresuje cię, poranne wstanie z łóżka, bo tego nie jesteś w stanie wyeliminować. W tym momencie nie pozostaje ci nic innego, jak oswoić stres lub śmiać się z niego. Sztuczny śmiech jest równie dobry, jak prawdziwy. Znajdź swoje sposoby na wywoływanie śmiechu: oglądaj komedie, słuchaj zabawnych dowcipów, przywołuj zabawne wspomnienia.