Czym jest awitaminoza?

Vitamins supplements as a capsule with fruit vegetables nuts and beans inside a nutrient pill as a natural medicine health treatment with 3D illustration elements.

Witaminy odgrywają bardzo ważną rolę w zdrowej diecie, a brak odpowiedniej ilości tych substancji sprawia, iż nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Choć różnią się one swym składem chemicznym i właściwościami, choć znajdują się w różnych produktach spożywczych, łączy je jedno – są nam niezbędne do życia. Co dzieje się w chwili, gdy witamin jest zbyt mało? Zaczynają się problemy z awitaminozą – niedoborem witamin, który jest stanem bardzo niebezpiecznym dla ludzkiego życia oraz zdrowia.

Awitaminoza to poważny problem, którego nie można ignorować. Główną przyczyną jego wystąpienia jest zazwyczaj niewłaściwa dieta, w której poszczególne witaminy pojawiają się zbyt rzadko lub w zbyt małych ilościach. Zdarza się jednak, że niedobory witamin stają się problemem i w przypadku tych osób, których dieta jest zbilansowana i różnorodna. W takich sytuacjach awitaminoza zazwyczaj okazuje się skutkiem innych problemów ze zdrowiem, np. zaburzeń wchłaniania. Objawy awitaminozy są dość zróżnicowane. Są one uzależnione przede wszystkim od tego, jakich witamin naszemu organizmowi brakuje najbardziej. W przypadku witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak witaminy: A, D, E i K, dość charakterystycznymi symptomami niedoborów są takie problemy, jak zaburzenia wzroku, problemy z płodnością oraz nieprawidłowa krzepliwość krwi. W przypadku witamin rozpuszczalnych w wodzie, np. witamin z grupy B czy witaminy C, charakterystycznymi objawami niedoborów stają się: stany zapalne skóry, pękające kąciki ust, zaburzenia neurologiczne oraz ogólne osłabienie organizmu. Im mniej witamin trafia do naszego organizmu, tym większe problemy ze zdrowiem. Nasz organizm, bez wsparcia witamin, słabnie, a to przekłada się na coraz liczniejsze i coraz bardziej uciążliwe dla nas dolegliwości. Warto, zatem w porę zadbać o swą dietę oraz sprawdzać, czy za problemy z brakiem odpowiednich witamin nie odpowiadają przypadkiem inne choroby związane z trawieniem.