Jak radzić sobie z zaparciami u dzieci powyżej 6 miesiąca życia?

Zaparcia u małych dzieci są częstym zjawiskiem, które niejednokrotnie spędza sen z powiek rodziców. Niespokojny maluch, który nie może jasno wyartykułować swoich potrzeb wzbudza zmartwienie i sprawia, że okres wczesnego dzieciństwa może kojarzyć się dla niektórych dorosłych z traumą i stresem.

Kiedy można mówić o zaparciu malucha?

Zaparcia u niemowląt są częste i nieprzyjemne, zarówno dla samego maluszka, jak i często „początkujących” rodziców. Sam termin stosowany jest głównie w przypadku wypróżnień o bardzo niskiej częstotliwości (najczęściej dwa razy w tygodniu lub mniej). Stolec takiego niemowlęcia jest twardy, zbity, a sam proces wypróżniania powiązany jest z bólem sygnalizowanym płaczem. I choć zdarza się, że zjawisko o którym mowa jest powiązane z różnymi chorobami, zaparcia pojawiają się zwykle także u całkowicie zdrowych dzieci. Nie warto panikować. Poznanie dokładnych przyczyn i mechanizmów przez rodziców, pozwala na wyeliminowanie problemu i odzyskanie spokoju.

Zaparcia u niemowląt i ich przyczyny

Niestety kwestia wypróżnienia dziecka jest sprawą indywidualną. W przypadku dzieci karmionych wyłącznie mlekiem matki, często okazuje się, iż stolec oddawany jest zaledwie raz w tygodniu. Także bliźnięta, przyjmujące ten sam pokarm wydalają stolec w odmiennym trybie. Z tego względu nie ma właściwie jasnych norm, które pozwoliłyby zakwalifikować dane zjawisko jako zaparcie. Najczęściej więc kwestia właściwej reakcji i wdrożeniu pewnych mechanizmów, należy wyłącznie do rodziców. To oni, na podstawie obserwacji mogą jednoznacznie stwierdzić, czy problem opisywany powyżej występuje u ich pociechy. Warto również sobie uświadomić, iż zaparcia u niemowląt pojawiają się zdecydowanie częściej u maluszków, które wymagają specjalnej opieki (mowa tu przede wszystkim o Zespole Downa, czy porażeniu mózgowym).

Domowe sposoby leczenia zaparć u maluchów

Pierwszym krokiem w walce z zaparciami u niemowląt i młodszych dzieci jest wizyta u pediatry. Na podstawie obszernego wywiadu, analizy przyjmowanych pokarmów, można wyeliminować niepotrzebne błędy. Jeśli zaparcia wynikają ze złej diety, następnym krokiem jest wprowadzenie odpowiedniej ilości płynów (najczęściej wody oraz soków niepasteryzowanych ze śliwek bądź jabłek). W poważniejszych przypadkach doskonałym rozwiązaniem okazuje się zastosowanie specjalnych preparatów na zaparcia. Bezpieczne, naturalne leki pozwalają na rozrzedzenie stolca, a także wyzbycie się dolegliwości bólowych. To środki dostosowane do najmniejszych organizmów, dzięki którym problem zaparć może ostatecznie zniknąć.

Oczywiście sprawdzoną koncepcją jest podawanie maluchowi przecierów czy soku z jabłek, śliwek czy naparu z kopru włoskiego, które pobudzają perystaltykę i w całkowicie naturalny sposób przyczyniają się do prawidłowego wydalania. Można również posiłkować się specjalnymi ćwiczeniami, które pobudzą właściwą perystaltykę i dadzą ulgę maluszkowi. W końcu zaparcia u niemowląt potrafią być naprawdę przykrą dolegliwością.