Jak zadbać o zęby małego dziecka?

Już od najmłodszych lat należy wykazać szczególną troskę o stan jamy ustnej dziecka. Wszelkie zaniedbania będą skutkować chorobami zębów i jamy ustnej np. przyzębia czy dziąseł. Co więcej, mogą pojawić się wady zgryzu, a w następstwie inne schorzenia, które z biegiem czasu trudniej wyleczyć.

Jak wygląda higiena jamy ustnej niemowlaka?

Nawet wtedy, gdy dziecko nie ma jeszcze ani jednego ząbka, po jedzeniu przepłucz mu dziąsła letnią wodą. Kiedy wyrżnie się pierwszy mleczak, wtedy udaj się do pedodonty po raz pierwszy. Systematyczne wizyty u dziecięcego stomatologa to klucz do sukcesu. Próchnica bardzo szybko atakuje pierwsze ząbki, dlatego trzeba monitorować stan uzębienia dziecka od wieku niemowlęcego. Jeśli jakiekolwiek schorzenia czy dysfunkcje zostaną wykryte wcześnie, wtedy zostaną szybko wyleczone. Na zdrowy uśmiech pracuje się od pierwszego roku życia malucha.

Jak przekonać dziecko do dentysty?

Kiedy dziecko zaczyna więcej rozumieć, należy powoli przekonywać go do dentysty i dbania o zęby. Pierwsza wizyta powinna odbyć się w przyjaznym dla dzieci miejscu, czyli w gabinecie padantologa. To lekarz stomatolog, który przyjmuje małych pacjentów i jest do tego świetnie przygotowany. Maluch musi czuć, że jest bezpieczny, dlatego w gabinecie nie może zabraknąć kolorowych dekoracji i przyjaznego dziecku sprzętu stomatologicznego. Podczas wizyty dziecko powinno mieć sposobność oglądania bajek czy ulubionych programów telewizyjnych. Niektóre gabinety mają też specjalnie przygotowane kąciki do zabawy. Zanim więc wybierzesz gabinet, zrób dobry research i udaj się tam, gdzie jest naprawdę przyjaźnie i kolorowo.

Próchnica zębów mlecznych – nie daj się zwieść pozorom!

Niektórzy rodzice nie zwracają większej uwagi na zęby swoich dzieci, uważając, że i tak za moment mleczaki wypadną. Jeśli jednak nie zadba się o nie odpowiednio, zęby stałe mogą być bardziej podatne na próchnicę. Nieleczona wczesna próchnica na pierwszych zębach może prowadzić do wad zgryzu czy różnych dysfunkcji w jamie ustnej. Lepiej wyleczyć chorego mleczaka niż wyrywać za wcześnie, aby stałe zęby mogły dobrze się osadzić w dziąsłach.

Jaka szczoteczka do zębów dla malucha?

Na samym początku wielu rodziców stosuje silikonowe szczoteczki na palec oraz pasty złożone prawie w całości ze składników naturalnych. Kolejny krok w higienie jamy ustnej dziecka to szczoteczka z miękkim włosiem, kolorowa i z odpowiednią wielkością główki. Pasta do zębów bez fluoru może być zamieniona na tę z fluorem dopiero wtedy, gdy maluch nauczy się wypluwać.

Szczoteczka manualna wymieniana jest na elektryczną w zasadzie wtedy, kiedy rodzice są przekonani co do tego kroku. Na początku to oni myją dziecku ząbki, a później maluch sam trzyma w dłoni szczoteczkę. Koniecznie musi być kolorowa i bezpieczna, opatrzona gumowym uchwytem, który idealnie leży w małej dłoni. Niektóre modele ozdobione są bajkowymi aplikacjami, mają podświetlane końcówki, a większość zaopatrzona jest w timery odmierzające czas mycia zębów.

Kiedy dziecko ukończy trzeci rok życia, wtedy można zamienić szczoteczkę elektryczną na soniczną. Musi być to model przeznaczony dla dzieci. Działa z mniejszą mocą, ale delikatnie czyści zęby i dziąsła.

Jeśli mycie zębów stanie się dla malucha atrakcyjne, wtedy profilaktyczne zabiegi jamy ustnej będą dla niego bardziej przyjemne. Kolorowa szczoteczka i dobra pasta to nie wszystko. Należy pamiętać również o dobrych nawykach żywieniowych, bo odpowiednia dieta może zdziałać wiele dobrego, jeśli chodzi o stan zębów i dziąseł.