Łupież – jak sobie z nim radzić?

Łupież uznawany jest za najłagodniejszą formę łojotokowego zapalenia skóry (ŁZS). Dotyka co 10 osobę w populacji i zwykle daje się wyleczyć w domowych warunkach. Nieleczony może przejść w formę przewlekła, czyli łojotokowe zapalenie skóry, które jest przyczyną częstych konsultacji dermatologicznych.

Jak powstaje łupież?

Mówi się o tym, że łupieżem można się zarazić. Za jego rozwój odpowiada nadmierny rozwój grzybów z rodzaju Malassezia, na który występuje nadwrażliwość u nosiciela. Grzyb najczęściej umiejscawia się w okolicach owłosionej skóry. Do czynników sprzyjających rozwojowi patogenu zalicza się niską temperaturę otoczenia i stres. Łupież łatwiej rozwija się też na podrażnionej skórze głowy, czemu sprzyjają źle dobrane kosmetyki, zanieczyszczenia powietrza, zła dieta, czy nawet zbyt duża dawka promieni słonecznych.

Objawy łupieżu i ŁZS

Łupież jest najczęściej pierwszym, wyraźnym objawem zaostrzenia się procesu chorobowego. Zmiany skórne, typu świąd i zaczerwienie skóry głowy, zwykle pojawiają się nieco później. Pierwsze objawy skórne pojawiają się zwykle w okolicach twarzy, na brwiach, na granicy czoła i skóry owłosionej. Na zaostrzenie narażone są też miejsca, w których łatwo zbiera się złuszczony, martwy naskórek. Są to m.in.: fałdy nosowe, doły łokciowe i kolanowe, okolice pachowe i pachwiny. ŁZS dotyka różne grupy wiekowe, a większość zaostrzeń obserwuje się w okresach jesienno-zimowych, co jest związane ze spadkiem temperatury otoczenia. Większość osób przynajmniej raz w życiu przechodzi epizod związany z nadmiernym wydzielaniem łoju. Zmiany zwykle są łagodne i ustępują przy zachowaniu prawidłowej pielęgnacji w warunkach domowych. Bywa jednak tak, że problem jest na tyle uporczywy, że wymaga diagnostyki lekarskiej i podjęcia celowanego leczenia.

Jak uniknąć łupieżu i ŁZS?

Diagnozę łojotokowego zapalenia skóry głowy powinien postawić dermatolog. Na podstawie zebranego wywiadu i badań, w zależności od nasilenia objawów dobierze on odpowiednie leczenie. Dobrze dobrana terapia szybko przynosi dobre efekty. Niestety ŁZS to choroba przewlekła, nasilająca się sezonowo i często będzie nawracać. Pomiędzy zaostrzeniami kluczową rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Dobry szampon na łojotokowe zapalenie skóry będzie skuteczny w różnych postaciach ŁZS. Szampon na łojotokowe zapalenie skóry w swoim składzie zawiera substancje skutecznie pomagają złuszczyć zrogowaciały naskórek i usunąć jego resztki, co minimalizuje uporczywy łupież. Preparaty przeciwłupieżowe redukują wydzielanie łoju, mogą hamować rozwój chorobotwórczych grzybów i działać przeciwzapalnie. Szampon na łojotokowe zapalenie skóry będzie też minimalizował świąd i zaczerwienienie skóry głowy.