Naturalne antybiotyki, które warto znać

Wśród roślin znajdziemy te o działaniu odkażającym, nawilżającym, toksycznym, czy nawet bakteriobójczym. Gdzie szukać naturalnych antybiotyków? Dlaczego, skoro są tak silne i skuteczne, wciąż biegamy do apteki po te pochodzące z koncernu farmaceutycznego?

Kiedy antybiotyk naturalny wygra z aptecznym?

Antybiotyki pochodzenia naturalnego mają bardzo dobrze udowodnione naukowo działanie. Wpływają zbawiennie na florę bakteryjną naszego organizmu, a do tego nie obciążają układu pokarmowego niepotrzebnymi dodatkami. Niestety problem jest w ilości substancji potrzebnej do skutecznego zadziałania. Przy silnych infekcjach bakteryjnych niestety lepiej nie zwlekać z zażyciem antybiotyków przepisanych przez lekarza. Są one bardzo dobrze przebadane i standaryzowane, co oznacza, że wiemy dokładnie jaka dawka jest w określonej porcji i jak należy je przyjmować, by osiągnąć zamierzony efekt. Nie oznacza to jednak, że mamy zaniechać stosowania naturalnych antybiotyków. Regularnie zażywane w formie dodatków do jedzenia, czy nawet jako naturalne mieszanka z przepisu od babci, świetnie będę pomagały nam utrzymać nasze zdrowie. Sprawdzą się też jako dodatek podczas brania normalnych leków. Nie da się też przecenić ich miejscowego działania np. na wszelkiego rodzaju rany i lokalne stany zapalne.

Żurawina, czosnek, glistnik, goździki – źródła naturalnych antybiotyków

  • Żurawina nie tylko na zapalenie dróg moczowych

Żurawina od zawsze wiodła prym w naturalnym leczeniu wszelkich schorzeń związanych z układem moczowym. Większość zapaleń pęcherza moczowego wynika z zakażenia bakteriami. Skoro żurawina pomaga, to czy jest ona antybiotykiem? Nie do końca, ale znacznie wspomaga walkę z bakteriami. Dzięki zawartym w niej proantocyjanidynom bakterie stają się bardziej podatne zarówno na działanie samych antybiotyków, jak ich naszych własnych komórek odpornościowych. Bakterie poddane działaniu tych jagód nie wytwarzają w swojej otoczce ochronnego biofilmu, przez co łatwo je zniszczyć, a poza tym „nie uczą” się leku, więc dłużej są podatne na działanie zleconej antybiotykoterapii.

  • Czosnek wybije nie tylko bakterie

Czosnek od dawna jest stosowany w walce ze wszelkimi zakażeniami. Poleca się jego ciągłe stosowanie w celach profilaktyki, a dla uzyskania efektów wystarcza już 2 ząbki dziennie. Swoje działanie czosnek zawdzięcza głównie allicynie, która jest szczególnie skuteczna w walce z gronkowcami, ale jej korzystne działanie obserwuje się też np. przy zakażeniu grzybem Candida albicans.

  • Glistnik pomoże na miejscowe zmiany skórne

Glistnik, zwany też jaskółczym zielem od dawna jest ceniony za swoje działanie bakteriobójcze. Szczególnie skuteczny jest w przypadku miejscowych zmian skórnych, takich jak owrzodzenia, czy nadkażone brodawki.

  • Goździki pomogą na zmiany w jamie ustnej.

Olej z goździków zawiera w sobie sporo eugenolu. Jest to substancja o bardzo silnym działaniu przeciwzapalny, wynikającym nie tylko z zakażeń bakteryjnych. Szczególnie poleca się go na zmiany w jakie ustnej, takie jak afty, ropnie, czy zapalenia błony śluzowej gardła.