Nerki, to nie byle co!

Utarło się wśród nas twierdzenie, że nie ma ludzi zupełnie zdrowych. Często to prawda, bo w wielu przypadkach sami przyczyniamy się do rozwoju choroby w naszym organizmie, gdyż lekceważymy pierwsze objawy chorób. Gdy przez dłuższy czas czujemy się słabsi niż zwykle, męczy nas bezsenność, nie mamy na nic ochoty. Ponadto często pocimy się, posiadamy podwyższoną temperaturę, dręczą nas zawroty głowy i nudności. I zbyt często odwiedzamy toaletę oddając przy tym niewielką ilość moczu. A na dodatek posiada on dziwną barwę lub jest całkowicie bezbarwny, to sygnał, że powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Bo takie symptomy mogą świadczyć, o chorobie nerek.

Nerki są narządem układu moczowo-płciowego. I najważniejszym narządem wydalniczym w naszym ciele. Nerki są narządem parzystym. Pełnią rolę filtra, który usuwa z naszej krwi większość zanieczyszczeń. Gdy dojdzie do zaburzenia pracy filtra wówczas czujemy się źle i nasze życie może być zagrożone, gdy nie poddamy się stosownemu leczeniu. Dzięki temu, iż posiadamy dwie nerki, to przypadku utraty jednej z nich do życia wystarcza człowiekowi jedna nerka. Ale pod warunkiem, że jest ona zdrowa, a więc w pełni wydolna.

Ile ważą, gdzie się mieszczą i jak wyglądają nerki u człowieka ?

– Masa pojedynczej nerki w organizmie człowieka ma od 120 do 200 gram.
– Nerki znajdują się w jamie brzusznej w części zaotrzewnowej, w sąsiedztwie żołądka pod wątrobą, po obydwu stronach kręgosłupa.
– Nerka kształtem przypomina ziarno fasoli.
– Jej wymiar kształtuje się następująco: wymiar podłużny to od 10 do 12 centymetrów, wymiar poprzeczny od 5 do 6 centymetrów, a grubość od 3 do 4 centymetrów.

Nerki pełnią bardzo dużą rolę w naszym organizmie i bez nich nie moglibyśmy nie tylko dobrze funkcjonować, ale nawet żyć. Głównym ich zajęciem jest produkowanie moczu, oraz produkcja hormonów.Nerki pełnią rolę wydalniczą, endokrynną, oraz regulacyjną. Dobrze funkcjonujące nerki dostarczają naszemu organizmowi także witaminy D3, która wzmacnia nasz organizm, a zwłaszcza dobrze wpływa na układ kostny człowieka. A wiadomo ilu ludzi w Polsce i na świecie boryka się z chorobami układu kostnego, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, a często prowadzą nawet do upośledzenia narządów ruchu.