Plamka w oku. Co okulista widzi na dnie mojego oka?

Wielu z nas miało w swoim życiu kontakt z okulistą. Wielu miało także zlecone badanie dna oka. Ale co właściwie znajduje się na dnie oka i co okulista może tam zobaczyć, za pomocą specjalistycznego urządzenia?

Badanie dna oka odbywa się za pomocą oftalmoskopu. Można użyć także mniejszych, przenośnych wzierników, ale obraz w nich jest trudniejszy do oceny. Nasze oko ma kształt kulisty. Jest otoczone trzema błonami. W środku znajduje się galaretowata, żelowa substancja, która wypełnia gałkę, amortyzuje i dociska zewnętrzne warstwy do podłoża. Wewnętrzna błona to siatkówka i to właśnie ją lekarz ogląda podczas badania. Widoczny jest także przebieg naczyń i tarcza nerwu wzrokowego, czyli miejsce, gdzie uformowany nerw wzrokowy opuszcza gałkę oczną i zaczyna kierować się w głąb czaszki. Lekarz ocenia prawidłowość tych struktur. W przebiegu chorób układowych, np. cukrzycy, mogą pojawiać się zmiany, które w przyszłości prowadzą do pogorszenia widzenia lub całkowitej utraty wzorku. Widoczne są także wylewy, obrzęki, poszerzenie naczyń. Wiele z tych patologii początkowo nie daje objawów zauważalnych przy normalnym funkcjonowaniu. Ich wczesne wykrycie, w wielu wypadkach pomoże spowolnić proces chorobowy, przy wdrożeniu odpowiednich działań, zalecanych przez lekarza.

Niektóre struktury mają niepokojące nazwy. Nie każdy wie, że plamka w oku to fizjologia i norma. Zdecydowanie gorzej, jakby jej nie było, więc stwierdzenie lekarza, że widać plamkę to nic groźnego. Plamka to obszar, na którym są skumulowane czopki, czyli komórki, które umożliwiają nam widzenie barwne. Jest to część oka, która odpowiada za najostrzejsze widzenie. Nie ma się czym niepokoić.

Warto jest raz na jakiś czas wybrać się do okulisty, nawet jeśli nic nam nie dolega. Niektóre zmiany potrafią być podstępne i rozwijać się w ukryciu. Badanie dna oka może uratować nasz wzrok.