Wyposażenie podróżnej apteczki

Wszyscy wiemy jak podróże potrafią zaskoczyć. Jednym z problemów o jakich powinniśmy myśleć na wyjeździe są nieprzewidziane problemy zdrowotne. W takich sytuacjach powinniśmy mieć pod ręką najpotrzebniejsze leki i opatrunki.

W obcym mieście czy nawet kraju, może być nam ciężko znaleźć pomoc lekarską. Wypadek może się nam też zdarzyć na szlaku turystycznym, z dala od cywilizacji i innych ludzi. Nie dość, że w takiej sytuacji pomoc szybka pomoc specjalisty jest nierealna, to nawet z pozyskanie plastra może być nie lada wyzwaniem. Nierzadko też przyjmujemy jakieś leki na stałe i musimy mi je poręką, na wypadek braku możliwości powrotu do hotelu, czy innego miejsca pobytu. W co więc powinniśmy wyposażyć naszą podróżną apteczkę?

Leki przyjmowane na stałe

W przypadku przyjmowania stałych leków, chociaż 1 dawkę powinniśmy mieć zawsze przy sobie. Wyobraź sobie, że nie możesz wrócić do ośrodka, gdzie trzymasz swoje bagaże. Co jeżeli w porannym pośpiechu zapomnisz przyjąć porcję medykamentów i w trasie poczujesz się znacznie gorzej? Czasem te środki są kluczowe dla utrzymania naszego dobrostanu i pominięcie nawet 1 dawki może nam znacząco utrudnić dalszą podróż. Warto te leki dokładnie oznaczyć i opisać. Informacja z jakiego powodu i w jakiej dawce powinniśmy je przyjmować może znacząco ułatwić udzielenie nam pomocy w sytuacji gdy kontakt z nami nie będzie możliwy.

Opatrunki

W trasie najczęściej zdarzają się lekkie urazy mechaniczne, z którymi spokojnie można sobie poradzić nie schodząc z szlaku. Rany otwarte możemy zabezpieczyć przed zanieczyszczeniami z zewnątrz plastrami lub opatrunkiem hydrożelowym. Do miejsc o nieregularnych kształtach, na których rana jest duża lepiej nada się gaza i bandaż, które dobrze założone lepiej dostosują się do poruszających części ciała np. zdartych kłykci kości ręki. Dodatkowo bandażem i kawałkiem czegoś sztywnego można ustabilizować skręcenie, czy nawet złamanie zanim dotrzemy do miejsca gdzie utrzymamy fachową pomoc.

Środki odkażające

W przypadku otwartej rany ważne jest zadbanie o jej higienę. Warto mieć przy sobie środek, który pozwoli nam ją bezpiecznie oczyścić. Do niedawna najpopularniejszym środkiem była woda utleniona. Obecnie jednak stosuje się inne środki, które mniej podrażniają okoliczne tkanki, a przy okazji często są dużo mniej drażniące. Preparatu te dostępne są w różnych formach od płynów, przez żele, po gaziki nasączone odpowiednim środkiem. Octanisept, octenilin, rivel to przykłady produktów, na które możemy się zdecydować.

Podstawowe środki przeciwbólowe

Podstawowe środki przeciwbólowe to coś, co warto mieć zawsze pod ręką, nie tylko w trakcie podróży. Ból może nas zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie i zniweczyć istotne dla nas plany. Zaopatrzmy się w popularne NLPZ-ty, które często pomagają nawet na silne bóle. Do zestawu dołóżmy jeszcze leki rozkurczowe i przeciwbiegunkowe, które pomogą poradzić sobie z problemami gastrycznymi.