Zapalenie pęcherza – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie pęcherza to jedno z najczęstszych schorzeń, na które narażony jest układ moczowy. Ze względu na specyfikę budowy anatomicznej infekcja ta dotyka w szczególności kobiet, dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena miejsc intymnych na co dzień.

Skąd się to bierze i jak się objawia?

Na zapalenie pęcherza narażone są bardziej kobiety (zwłaszcza w ciąży), ale też cukrzycy, osoby po zabiegach chirurgicznych i ci, którzy mają częste kontakty seksualne. Oprócz tego uważać muszą również seniorzy ze względu na dysfunkcje, jakim podlega starzejący się układ moczowy. W starszym wieku to panowie są szczególnie narażeni na rozwój infekcji, ponieważ u nich pojawiają się problemy z prostatą. W efekcie następuje trudność związana z odpływem moczu. Na rozwój choroby duży wpływ może mieć kamica moczowa, zaleganie moczu i ogólny zły stan pacjenta.

Objawy zapalenia pęcherza są bardzo nieprzyjemne. To przede wszystkim uciążliwe swędzenie i pieczenie oraz trudność przy oddawaniu moczu. Oprócz tego pojawia się parcie na pęcherz, ból w podbrzuszu, nieprzyjemny zapach moczu i częstomocz, a czasami nawet u chorego stwierdza się podwyższoną temperaturę ciała.

Co robić, aby zapobiec infekcji i jak ja zwalczać?

O układ moczowy trzeba dbać zawsze, nie tylko w czasie pojawienia się infekcji. Bardzo ważna jest codzienna higiena miejsc intymnych, w której uwzględnia się specjalne preparaty antybakteryjne. Kolejna ważna kwestia to wypijanie dużej ilości płynów w celu wypłukania zalegających w układzie moczowym bakterii. Czasami warto zrobić detoks organizmu, aby oczyścić go z toksyn w nim zalegających.

Oprócz tego nie można dopuszczać do przeziębienia ani przewiania dolnych partii pleców. Sięganie po suplementy, mieszanki ziołowe działające dobroczynnie na układ moczowy oraz probiotyki to klucz do zdrowia nie tylko pęcherza. Wspieranie się preparatami opartymi na wyciągach ziołowych (w czasie infekcji i profilaktycznie) jest mocno wskazane. Może to być żurawina wspierającą pracę nerek, natka pietruszki mająca silne właściwości oczyszczające, czy ziele rumianku. Dzięki tym i innym preparatom naturalnym można szybko odbudować florę bakteryjną i wspierać ochronę układu moczowego przed infekcjami.

Oprócz ww. wskazówek koniecznie trzeba pamiętać o tym, że noszenie nieodpowiedniej bielizny również może wpływać na schorzenia pęcherza moczowego. Szczególnie należy uważać latem, kiedy wyższe temperatury powodują większy stopień zapocenia ciała. Przewiewna bielizna uszyta na bazie naturalnych materiałów i częsta higiena miejsc intymnych to również ważna profilaktyka układu moczowego.